Бізнес просить ООН сприяти реалізації гарантії безпеки судноплавства у Чорному морі
Завдяки зерновому коридору українські аграрії змогли експортувати свою продукцію на світовий ринок, що, у свою чергу, дозволило продовжувати забезпечувати світову продовольчу безпеку, а українському фермерству втримуватись фінансово. Хоча, все ж за оцінками бізнесу, вартість логістики була досить дорогою і втрати фермерів від цього склали близько $2,5 млрд (при експорті 50 млн тонн).
Однак, як ми бачимо з офіційних повідомлень, росія заблокувала зерновий коридор. Це, очевидно, призведе до непередбачуваних наслідків для агросектору в майбутньому і, більше того, до можливого колапсу агросектору України. Зокрема, бізнес прогнозує, що закриття коридору може призвести до скорочення посівів озимих у 2023 році на 33%, або на 1,5 млн га. Це означає, що виробництво пшениці та ячменю скоротиться на 6 млн тонн. Таке зниження може спричинити волатильність цін на світовому ринку та загострити проблеми продовольчої безпеки.
Крім того, підприємці наголошують, що за нинішньої вартості логістики через Дунай фермери будуть змушені продавати зерно на 40 дол./т нижче собівартості. Це не дозволить аграріям завершити посівну наступного року і може призвести до скорочення загального виробництва зерна в Україні на 30% або 15 млн тонн.
Водночас, безпека та свобода плавання комерційних суден у Чорному морі може стати одним з поштовхів для економічного відновлення України та втримання стабільної ситуації зі світової продовольчою безпекою.
Тому, Європейська Бізнес Асоціація наголошує на важливості об’єднання зусиль для реалізації стратегії повного розблокування українських морських портів Чорного моря для комерційних перевезень усіх видів вантажів. Для цього, перш за все, необхідно забезпечити безпеку судноплавства, в тому числі розмінування морських територій. По-друге, важливо створити програми страхування воєнних ризиків для судноплавних компаній, які ведуть пряму торгівлю з Україною. Кабінет Міністрів України вже затвердив порядок, який передбачає відшкодування шкоди, заподіяної суднам під час їх перебування в українських територіальних водах.
Так, важливо зосередитися не лише на повноцінній роботі зернової ініціативи, а й домогтися створення єдиних для України умов перевезення всіх вантажів в Азово-Чорноморському басейні.
І, звичайно, найкращим рішенням було б повне розблокування морських комерційних перевезень у Чорному морі та відкриття українських портів для всіх видів вантажів. Експортним галузям необхідно продовжувати працювати на повну потужність і розблокувати логістичні ланцюги.
Тож Асоціація звертається до речника Генерального секретаря ООН пана Стефана Дюжарріка з проханням вжити всіх необхідних заходів для сприяння реалізації стратегії повного розблокування українських морських портів Чорного моря для комерційних перевезень усіх видів вантажів та реалізації гарантій безпеки та свободи судноплавства торгових суден у Чорному морі.
Важливо, щоб міжнародне співтовариство дало чіткий сигнал – ніхто не миритиметься з порушенням міжнародного права та загрозою суверенітету окремої держави! Тому, сподіваємось на стійку підтримку міжнародного співтовариства в цьому контексті!
Читайте також
Олійна промисловість. Світові лідери та стратегії в часи великих змін
Чорноморський та Дунайський регіони: ринки олійних культур та олій в умовах трансф...
Погодний фактор – не єдина причина, чому світ рухається до зниження цін на продово...
Сербія. Посуха принесе цього року надзвичайно високих збитків фермерам
На Польщу припадає половина експорту українського соєвого шроту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом