Аграрії південних областей готуються до ранніх жнив

Джерело:  SuperAgronom.com
жнива

Наразі подекуди травневі заморозки пошкоджують сходи ярих, але нинішня весна відзначилась і раннім потеплінням. Воно спричинило швидку вегетацію озимих, передусім зернових, у південних областях. Тож місцеві аграрії очікують на ранні жнива.

Як зазначив Ярослав Каспрук, головний агроном Агрофірми Корнацьких (Миколаївська обл.), цього року в регіоні аномальна весна.

«Озимі культури не знали, як реагувати на такі різкі перепади температур. Якщо говорити про озимий ріпак, то між фазами ВВСН53-ВВСН62  пройшло декілька днів, хоча, як правило, має пройти декілька тижнів. Цвітіння прогнозували, що буде довгим, але погодні умови прискорили його на 15-20 днів. На сьогодні всі гібриди можна назвати  «низько-біомасовими»,  висота стебла 130-160 см, тоді як минулого року було 180-240 см. Планова урожайність — 3,7 т/га, але сьогодні ми розуміємо, що в кращому разі отримаємо 2,5 т/га», — розповів у коментарі SuperAgronom.com Ярослав Каспрук.

За його словами, початок збирання озимого ріпаку планують на 15-20 червня. Й господарство активно готується до жнив, які відбудуться на 20 днів раніше, ніж у минулі роки.

«Щодо озимої пшениці, то посіви виглядають слабкими, особливо де попередник озимий ріпак. Сіяли сорти чеської селекції, вони середньо- пізні тому наразі маємо фазу ВВСН 51-55. Закладка колоса добра, якщо підчас наливу негативні фактори не будуть мати впливу на рослину, то плановий урожай зберемо», — додав головний агроном.

На Одещині ситуація схожа. Як зазначив у коментарі Павло Павленко, агроном СФГ «Родничек» (Білгород-Дністровський р-н), ситуація склалася дуже нестабільна. Упродовж 2 тижнів у регіоні температура повітря сягала майже 28 °С, а потім пішов різкий перепад.

«За таких умов на пшениці та ячменю почали розвиватись різні види хвороб, тому мусили проводити фунгіцидні обробки. Чи будуть ранні жнива — поки не знаємо. Усе залежатиме від температурного режиму. Минулого року ячмінь, наприклад, ми почали збирати 15 червня. Загалом готуємось до будь-яких сценаріїв», — підкреслив Павло Павленко.

На полях «СП «ПАЕК» на Миколаївщині станом на перше травня колосилися і пшениця, і ячмінь. В компанії кажуть, що в цьому сезоні практично усі озимі культури пришвидшили свою вегетацію в середньому на 3-4 тижні.

«На півдні Миколаївщини пшениця та ячмінь викинули колос. Це говорить про те, що при сприятливих умовах, а це хоча б один дощ на 20-30 мм, жнива розпочнуться в першій декаді червня. У разі відсутності дощів — протягом декількох тижнів. Тобто жнива можуть розпочатись аномально рано — в кінці травня», — розповів Юрій Кормишкін власник «СП «ПАЕК».

У Бессарабії через аномально теплу погоду зернові культури випереджають вегетацію на два тижні. Заступник головного агронома ГК «Агрейн» Тарас Корнієнко каже, в цьому році жнива можуть розпочатися на 10 днів раніше. На полях агрогрупи в Одеській області теж вже колосяться пшениця і ячмінь.

«Циклон з Сахари пришвидшив процес проходження фаз росту і розвитку пшениці: як мінімум кожна фаза скоротилася на 5 днів. Сюди додайте гарну забезпеченість вологою, адже в осінньо-зимовий період випало достатньо опадів. Фактично через це рослини майже не відчували стресу. Навпаки, їх вегетаційний процес прискорився», — зазначив Тарас Корнієнко.

За словами головного агронома, як правило, строки дозрівання пшениці треба відраховувати від початку фази цвітіння. Тому тим, у кого пшениця вже випустила зернівку, треба відрахувати 40 днів і готуватися до жнив. А якщо надалі встановляться  високі температури, то цей процес може прискоритися на 5-7 днів.

«Якщо пшениця зацвіла 8 травня, то вже 18-20 червня почнуться жнива. Для Бессарабії це рано. В середньому у південних регіонах збирання пшениці та ячменю починалося 25-28 червня», — наголосив Тарас Корнієнко.

 

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!