Механізатор торік заледве врятувався від щільних обстрілів з рідного села на Херсонщині. Згадує, як обробляли поля під ворожим вогнем. “Виїжджали в поле, стояли агрономи збоку, бригадири, які слухали. Тому що в тракторі нічого не чутно, нічого не видно, що летить, де летить, звідкіля стріляють. Було таке, що сіємо, а вони по тракторах стріляють. Піднімали, тікали. Навіть на цьому полі було таке”, – розповідає чоловік.
У сусідньому фермерському господарстві – десять тисяч гектарів землі на Дніпропетровщині та Херсонщині. Коли збройні сили відкинули росіян, фермери одразу почали готуватися до оброблення землі, попри вкрай складні умови. Їм пощастило – техніку вдалося врятувати. Вже зійшли озима пшениця, ячмінь і ріпак. Зараз сіють соняшник та готують просо. “Лінії оборони Збройних сил проходила по наших полях. Орки стояли буквально через одне поле від нас. Вони проходили по лінії Херсонської області. Обстрілів просто було безмежно багато. Іноді обстріли йшли просто незмовкаюче”, – розповідає працівник Владислав.
Нашпигована ворожими снарядами земля тепер безпечна. У Криворізькому районі сапери розмінували чотири тисячі гектарів, аби аграрії могли безпечно стати до роботи. ДСНС та військові обстежили майже сто відсотків територій, що були під вогнем росіян. “В основному, це не розірвані касетні елементи цих “Смерчів” та “Ураганів”, які несли касети. І це найбільша небезпека, бо вони несуть велику кількість боєприпасів і розсипані вони хаотично по всій території поля”, – розповідає голова Криворізької РВА Євген Ситниченко.
Обстріли вщухли, поля розміновано, нині на аграріїв чекають інші труднощі: скаржаться, складно продати минулорічне зерно, а відтак і отримати кошти на посівну. “Ціни на ринку, звісно, не відповідають тим, що були. Якщо ми продавали в тому році пшеницю за дев’ять тисяч гривень, а зараз – якщо за сім-вісім продав, то це ти щаслива людина. А ціни на добрива, на паливо – вище підскочили, чим долар”, – додає Владислав.
За даними обласної військової адміністрації, попри війну, на Дніпропетровщині буде засіяно 99 відсотків орних земель. Цього року прогнози на врожай оптимістичні. “Для аграріїв сприятливі погодні умови, бо весна була дощовою, як ніколи за 15 років. Це найкращі погодні умови в плані опадів. Тому в аграріїв настрій на гарний врожай ранніх зернових”, – переконаний радник голови Дніпропетровської ОВА Олександр Фастовець.
Пшениця, ячмінь, кукурудза й рапс – на ці культури здебільшого розраховують аграрії цього року. Покладають надії й на наші Збройні сили, що захистять та таким чином допоможуть виростити зерно, зібрати врожай і вільно продати його після жнив за справедливою ціною.